BLOG KATEGORIE
Jak postarzać przedmioty? 0

Patynami, które używamy w decoupage chcemy uzyskać efekt postarzenia przedmiotu. Ale możemy je również wykorzystać do wypełnienia spękań, do wykonania cieniowania, złoceń, czy podkreślenia reliefów

Do nakładania patyny możemy użyć pędzelka, patyczka kosmetycznego, gąbeczki lub szmatki. Od tego co użyjemy do rozprowadzenia na wykonywam przez nas przedmiocie, będzie zależał efekt końcowy wykończenia jaki uzyskamy.

Nadmiar patyny zbieramy szmatką, lub zmywamy terpentyną. Patyny najlepiej nakładać na polakierowaną powierzchnię. Gdy nałożymy patynę na surową powierzchnię to nastąpi głębokie wnikanie preparatu w drewno i trudno go wtedy równomiernie rozprowadzić. Gdy wcześniej użyjemy lakier to łatwiej będzie nam zmyć ewentualne błędy.

 

Chciałam Wam dzisiaj napisać kilka słów o patynach, które są dostępne w naszym Decopauge sklepie dlaapaczy.pl

 

 

1. https://dlaapaczy.pl/pl/p/Patyna-SMOLA-paint-100ml/5545

Patyna Cadens zwana potocznie Smołą posiada gęstą konsystencję. Preparat wykonany na bazie rozpuszczalnika. Najlepiej nakłada się pędzlem szczecinowym albo gąbeczką. Przy nadmiarze naniesiony preparat usunąć szmatką. Narzędzia czy ubrudzone dłonie najlepiej będzie wyczyścić specjalnym rozpuszczalnikiem terpentynowym.

 

2. https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-PATYNA-CIEKLA-BITUMA-30ml/5772

Drugi rodzaj patyny, o zupełnie innej konsystencji niż patyna Cadens to patyna od firmy Pentart. Preparat ma postać ciekłą i kolor głębokiego i ciepłego brązu. Daje piękne efekty postarzania czy złoceń wykonanych na naturalnym drewnie. Nadaje się również do wypełnienia spękań dwuskładnikowych. Najlepiej się nakłada przy użyciu zwykłej suchej szmatki. Gdy nałożymy za dużo produktu, nadmiar możemy usunąć również szmatką nasączoną terpentyną.

 

3.  https://dlaapaczy.pl/pl/p/STAMPERIA-PATYNA-OLEJNA-170ml-POSTARZAJACA/10638

Patyna olejna jest od lat ulubionym środkiem wielu dekupażystek. Bardzo łatwo się ją nakłada i daje świetne efekty. Łatwość pracy z patyną zawdzięczany temu, że bardzo długo schnie. Możemy więc bez obaw nakładać ją na pracę, a w razie potrzeby nawet całkowicie usunąć (najlepiej szmatką z odrobiną terpentyny). Najlepiej przed patynowaniem  pracę polakierować cienką warstwą matowego lakieru  - patyna będzie łatwo się rozprowadzać, usuwać i nie zrobi nam nieporządanych plam.

 

4. https://dlaapaczy.pl/pl/p/STAMPERIA-PATYNA-25ml-BIALA-ZELOWA-NA-BAZIE-WODY/4716

https://dlaapaczy.pl/pl/p/STAMPERIA-PATYNA-25ml-ANTRACYT-ZELOWA-NA-BAZIE-WODY/4717

https://dlaapaczy.pl/pl/p/STAMPERIA-PATYNA-25ml-BRAZOWA-ZELOWA-NA-BAZIE-WODY/4718

Patyna żelowa na bazie wody, nie wymagająca rozpuszczalnika, bardzo łatwa w użyciu, czyszczeniu, usuwaniu nadmiaru. Dobry produkt dla osób początkujących.

 

5. https://dlaapaczy.pl/pl/p/Patyna-Bister-czarna-w-butelce-z-atomizerem-100-ml/6591

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Patyna-Bister-Mahon-w-butelce-z-atomizerem-100-ml/6592

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Patyna-Bister-Brazowa-w-butelce-z-atomizerem-100-ml/5970

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Patyna-Bister-Zielona-w-butelce-z-atomizerem-100-ml/8431

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Patyna-Bister-Czerwone-w-butelce-z-atomizerem-100-m-/8432

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Patyna-Bister-Zolta-w-butelce-z-atomizerem-100-m/8430

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Patyna-Bister-Niebiaska-w-butelce-z-atomizerem-100-ml/6590

Patyna w sprayu z atomizerem, gotowa do użycia, nie wymaga posiadania narzędzi do nakładania, nie brudzi rąk podczas pracy. Można uzyskać z niej mgiełkę. Za pomocą patyny tworzymy cieniowania (od jasnego do ciemnego) przez wycieranie patyny podczas jego suszenia lub po wyschnięciu za pomocą wilgotnej szmatki. Patyna po wyschnięciu powinna zostać zabezpieczona werniksem Easy Varnish.

https://dlaapaczy.pl/pl/searchquery/werniks+Easy+Varnish/1/phot/5?url=werniks,Easy,Varnish

 

6. https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-ZEL-POSTARZAJACY-150ml-PATYNA-NIEBIESKA/10232

 

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-ZEL-POSTARZAJACY-150ml-PATYNA-ZIELONA/10234

 

Pentart Antique Gel, który możesz zakupić w naszym Decopauge sklepie, to preparat na bazie wody, o żelowej konsystencji. Patyna nie jest kryjąca. Polecana jest jako warstwa wykańczająca na wcześniej pomalowane na odpowiedni kolor powierzchnie. Efekt postarzenia czy pozłacania można otrzymać w różny sposób, wykorzystując fakt, że farba dość długo schnie i bezpośrednio po nałożeniu można ją dość łatwo ścierać. Po wyschnięciu farba tworzy na przedmiocie zabezpieczającą powłokę wodoodporną. 

Farbę możesz używać na wiele sposobów, otrzymując bardzo różnorodne efekty:
- możesz nakładać farbę zarówno na ciemne jak i na jasne powierzchnie, następnie ścierając ja gąbką czy wilgotną szmatka uzyskiwać porządane efekty postarzeń (farbę można ścierać zanim zaschnie);
- farbę można nałożyć na przedmioty ozdobione wypukłymi ornamentami (przy pomocy szablonów lub odlewów z foremek), a następnie usunąć z powierzchni gąbka lub ściereczką pozostawiając w zagłębieniach, co pozwoli na uwypuklenie wzoru;
- dzięki temu, ze farba łatwo się rozciera można ją nakładać w bardzo małych ilościach tzw. suchym pędzlem, uzyskując delikatne cieniowania i przecierki;
- kolory farb można mieszać i nakładać etapami jeden an drugu uzyskując jeszcze ciekawsze efekty.

 

Patyny po całkowitym wyschnięciu, co trwa czasem 2 dni, możemy polakierować. Nałożenie lakieru na niedoschniętą patynę może spowodować jego pekanie. Ja zazwyczaj wznawiam pracę na drugi dzień :)

Komentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl