BLOG KATEGORIE
Jak wykonać złocenia? 0

W technice Decoupage, dzięki dostępnym wielu rodzajom złoceń można otrzymać efekt lśnienia, metaliczności i blasku. Używamy do tego złoceń w postaci płatków, arkuszy czy folii. Złota folia może posłużyć do zdobienia różnych przedmiotów i przygotowywania ciekawych dekoracji. Dzięki jej wykorzystaniu stara i nieefektowna rzecz zyska nowy blask. Wymaga to pewnej precyzji i nieco cierpliwości, ale warto spróbować.

Określenie folia do złoceń może być nieco mylące, ponieważ materiał ten jest dostępny w wielu różnych barwach. Można kupić folię w różnych odcieniach złota, miedzianą, srebrną, czerwoną, niebieską albo zieloną. Folia do złoceń dostępna jest w postaci płatków, arkuszy i rolek. Każdy z tych materiałów daje inny efekt. Materiał do złoceń może również występować w postaci foli 3D.

Opowiem Wam dzisiaj po krótce o dwóch rodzajach złoceń i pokaże jakich produktów możecie użyć. 

Pierwszą metodą jest wykonanie złoceń w postaci klasycznej.

Do jej stworzenia potrzebny jest klej do złoceń, w sklepie mamy dostępne kleje dwóch firm: Cadence oraz Pentart. Poniżej podaje Wam linki do produktów:

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Klej-do-zlocen-50-ml/4431

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Klej-do-zlocen-120ml-METAL-LEAF-MIXION/5577

https://dlaapaczy.pl/pl/p/STAMPERIA-KLEJ-DO-ZLOCEN-80ml/6488

Mamy rownież dostępny specjalny klej w formie kremu który może nadać naszym złoceniom wymiarowości. Oto link do produktu, jeśli Was zainteresował:

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Klej-do-zlocen-FOIL-BOND-w-konturowce-70ml/5578

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-KLEJ-3D-DO-ZLOCEN-50ml/4790

https://dlaapaczy.pl/pl/p/STAMPERIA-DEKOR-RELIEF-30ml/4789

Dobrze, gdy już zapoznaliśmy się z rodzajami klejów do nakładania złoceń, czas przedstawić Wam dostępne w sprzedaży w naszym decoupage sklep płatki i folie do złoceń. Każdy z tych materiałów daje inny efekt. Zarówno folia, jak i płatki są cienkie, jednak łatwiej nakłada się płatki, bo łatwiej nad nimi zapanować. Powierzchnię, którą mamy zamiar ozdobić, należy najpierw oczyścić i odpowiednio przygotować. Po oczyszczeniu najpierw nakładamy klej i gdy przeschnie i stanie się transparentny (klej będzie suchy, ale przy dotyku będzie przypominał kropki kleju, którymi mocuje się próbki w gazetach) nakładamy złocenia i dociskamy pędzlem. Złota folia w arkuszach jest bardzo delikatna. Jeśli chcemy podzielić arkusz, wkładamy go między dwie kartki papieru i dopiero wycinamy potrzebny kawałek. Wycięty kawałek arkusza nakładamy na zdobioną powierzchnię, delikatnie zsuwając go z papieru. Teraz trzeba przykleić go do powierzchni. Najlepiej zrobić to za pomocą miękkiego pędzelka. Pędzelkiem lekko dociskamy przyklejany płatek. Kawałki arkusza można ze sobą łączyć kładąc na 1mm zakładkę. Łączenia między kolejnymi kawałkami są wtedy prawia nie widoczne. Po nałożeniu złoceń w każdym miejscu, gdzie jest klej zdejmujemy nadmiar.

Zostawiam Wam tutaj kilka linki do folii i płatków:

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-FOLIA-9x9cm-5-ARKUSZY-CIEMNY-NIEBIESKI/10711

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-FOLIA-9x9cm-5-ARKUSZY-CZERWONA/10710

https://dlaapaczy.pl/pl/p/STAMPERIA-FOLIA-ZLOTA-ROLKA-122m/5807

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PRIMA-FINNABAIR-PLATKI-METAL-30g-STEAMPUNK/8329

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PRIMA-FINNABAIR-PLATKI-METAL-30g-COPPER/8278

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-FOLIA-PLATKI-100ml-LILIOWE/8549

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-FOLIA-PLATKI-100ml-SREBRO/4797

 

Po nałożeniu złocenia w postaci płatków czy folii należy powierzchnię zabezpieczyć lakierem. Nie można do tego używać lakierów na bazie wody.

Całość zabezpieczamylakierem na bazie alkoholu lub rozpuszczalnika- jednym z poniższych

https://dlaapaczy.pl/pl/c/Rozpuszczalnikowe/153

Możemy również wykonać złocenia w formie 3D. Jest to sposób tworzenia wypukłych zdobień. Potrzebny do tego jest specjalny klej oraz zupełnie inna folia. Taki arkusz składa się z 2 części - folii kolorowej oraz folii przezroczystej i jest dość sztywny, przez co bardzo łatwy i wygodny w użyciu. Na zdobioną powierzchnię nakładamy klej, a po wyschnięciu, gdy zostaje lepka powłoka, nakładamy arkusz z folią 3D i delikatnie dociskamy palcem, lub tak jak w naszym przypadku - paznokciem. Następnie ściągamy arkusz ze zdobionego przedmiotu - złocenia się przyklejają, a my ściągamy przezroczystą folię z resztkami złotka.

Podaje Wam linki do folii 3D do złoceń i specjalnego kleju.

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-FOLIA-3D-HOLOGRAFICZNA-KROPKI-14x14cm5-ARKUSZY/5675

https://dlaapaczy.pl/pl/p/PENTART-KLEJ-3D-DO-ZLOCEN-50ml/4790

Bardzo ciekawym jest fakt, że złocenia 3D nie wymagają zabezpieczenia lakierem rozpuszczalnikowym i można tutaj użyć błyszczącego lakieru na bazie wody.

https://dlaapaczy.pl/pl/p/Lakier-WYSOKI-POLYSK-PENTART-100ml/2403

 

Mam nadzieje, że ten artykuł był dla Was przydatny.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl