BLOG KATEGORIE
Czym jest metoda decoupage i skąd pochodzi? 0

Czym jest metoda decoupage?

Decoupage polega na dekorowaniu wybranych przez nas przedmiotów wzorami wyciętymi z cienkiego papieru. Każdą powierzchnię, przed przystąpieniem do prac, należy wcześniej odpowiednio przygotować. Ozdobić można zarówno drewno, jak i szkło, metal, czy ceramikę. Dodatkowym atutem jest to, że aby rozpocząć przygodę z decoupage nie potrzeba zbyt dużej ilości akcesoriów. Najczęściej wykorzystuje się specjalne serwetki z odpowiednimi wzorami gotowymi do wycięcia. Papier ryżowy, możecie zamówić w naszym decoupage sklepie, w którym znajdzie bardzo bogaty ich wybór, każdy wzór o jakim tylko zamarzycie.

Technika decoupage nie jest też zbyt skomplikowana, nie wymaga specjalnych sprawności manualnych, ale precyzji i cierpliwości.

Historia Decoupage

Początków techniki decoupage należy się doszukiwać na Syberii. Zostały tam odnalezione przez archeologów zdobienia pozostawione przez tamtejszych nomadów, którzy ręcznie dekorowali nagrobki swoich przodków.

Choć mimo tego odkrycia, za kolebkę decoupage bierze się XII - wieczne Chiny. W tamtych czasach wiejska ludność wycinankami przyozdabiała okna, meble, oraz pudełka i lampiony.

500 lat później, kiedy chińskie meble stały się bardzo popularne w Europie, w szczególności we Włoszech, nastąpił rozkwit metody zdobienia jaką jest decoupage. Ponieważ na chińskie meble nie mógł sobie pozwolić każdy, ze względu na ich cenę, weneccy kupcy chcieli zaspokoić rosnący popyt. Zaczęli oni masową produkcję czegoś, co spokojnie można nazwać podróbkami chiński oryginałów.  Rysunki i obrazy ówczesnych mistrzów były kopiowane, a następnie naklejane na elementy wyposażenia oraz pokrywane dużą ilością lakieru. Gotowe produkty na swój sposób oddawały piękno dalekowschodnich.

Później zainteresowanie decoupagem wcale nie słabło. Sława tej metody pewnego dnia dotarła na dwór Ludwika XV, gdzie ozdabiać poczęto przybory toaletowe, skrzyneczki na biżuterię i inne przedmioty użytkowe. Zwyczajowo wszystkim tym zajmowały się damy. W tym miejscu warto jeszcze nadmienić, że samo słowo decoupage pochodzi od francuskiego czasownika decouper, oznaczającego wycinać.

Na przełomie XVIII i XIX stulecia technika ta dotarła do Anglii, gdzie jej rozwój wkroczył w zupełnie nową fazę. W kraju tym pojawiają się nawet specjalne książki zawierające propozycje projektów, a nawet gotowe do naklejania arkusze. Decoupage został wtedy doceniony także przez krytyków – prace bazujące na nim znalazły się chociażby w British Museum.

Dziś nasze możliwości wykorzystania tej formy sztuki są w zasadzie nieograniczone. W naszym decoupage sklep kupisz wiele akcesoriów do decoupage’u, zaś towar, który oferujemy, przeznaczony jest zarówno dla nowicjuszy, jak i dla osób zaprawionych w bojach. Tego rodzaju rękodzieło przypadnie do gustu ludziom w dosłownie każdym wieku – nic nie stoi na przeszkodzie, by wspólnie, w rodzinnym gronie zakosztować przyjemności płynącej z ozdabiania.

Komentarze do wpisu (0)

Produkt dnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl